2018 BAFTAs nominations: The Shape of Water leads

0
10

2018 BAFTAs nominations: The Shape of Water leads

The Golden Globes is all done-and-dusted and it’s time for awards season to hit UK shores, as the EE British Academy Film Awards announced this year’s nominations with Guillermo del Toro’s period fairy tale ‘The Shape Of Water’ leading the pack.

‘The Shape Of Water’ leads the nominations for the BAFTAs with 12 nominations including Best Film, Best Actress, Best Supporting Actress, Best Original Screenplay and Best Director.

The event was held on 9 January at London’s own Princess Anne Theatre and livestreamed on the BAFTA’s official Facebook page.

The Bafta Film Awards will take place on February 18 at London’s Royal Albert Hall.

See the full list below.

Best film
Call Me By Your Name
Darkest Hour
Dunkirk
The Shape Of Water

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Outstanding British film
Darkest Hour
The Death of Stalin
God’s Own Country
Lady Macbeth
Paddington 2
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Director
Blade Runner 2049 – Denis Villeneuve
Call Me By Your Name – Luca Guadagnino
Dunkirk – Christopher Nolan
The Shape Of Water – Guillermo Del Toro
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri – Martin McDonagh

Leading actress
Annette Bening – Film Stars Don’t Die In Liverpool
Frances McDormand – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Margot Robbie – I, Tonya
Sally Hawkins – The Shape Of Water
Saoirse Ronan – Lady Bird

Leading actor
Daniel Day-Lewis – Phantom Thread
Daniel Kaluuya – Get Out
Gary Oldman – Darkest Hour
Jamie Bell – Film Stars Don’t Die In Liverpool
Timothee Chalamet – Call Me By Your Name

Supporting actress
Allison Janney – I, Tonya
Kristin Scott Thomas – Darkest Hour
Laurie Metcalf – Lady Bird
Lesley Manville – Phantom Thread
Octavia Spencer – The Shape Of Water

Supporting actor
Christopher Plummer – All The Money In The World
Hugh Grant – Paddington 2
Sam Rockwell – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Willem Dafoe – The Florida Project
Woody Harrelson – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

EE Rising Star Award (voted for by the public)
Daniel Kaluuya
Florence Pugh
Josh O’Connor
Tessa Thompson
Timothee Chalamet

Outstanding debut by a British writer, director or producer
The Ghoul
I am Not A Witch
Jawbone
Kingdom Of Us
Lady Macbeth

Film not in the English language
Elle
First They Killed My Father
The Handmaiden
Loveless
The Salesman

Documentary
City Of Ghosts
I Am Not Your Negro
Icarus
An Inconvenient Sequel
Jane

Animated film
Coco
Loving Vincent
My Life As A Courgette

Original screenplay
Get Out
I, Tonya
Lady Bird
The Shape Of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Adapted screenplay
Call Me By Your Name
The Death Of Stalin
Film Stars Don’t Die In Liverpool
Molly’s Game
Paddington 2

Original music
Blade Runner 2049 – Benjamin Wallfisch, Hans Zimmer
Darkest Hour – Dario Marianelli
Dunkirk – Hans Zimmer
Phantom Thread – Jonny Greenwood
The Shape Of Water – Alexandre Desplat

Cinematography
Blade Runner 2049 – Roger Deakins
Darkest Hour – Bruno Delbonnel
Dunkirk – Hoyte van Hoytema
The Shape of Water – Dan Laustsen
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri – Ben Davis

Editing
Baby Driver – Jonathan Amos, Paul Machliss
Blade Runner 2049 – Joe Walker
Dunkirk – Lee Smith
The Shape Of Water – Sidney Wolinsky
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri – Jon Gregory

Production and design
Beauty And The Beast – Sarah Greenwood, Katie Spencer
Blade Runner 2049 – Dennis Gassner, Alessandra Querzola
Darkest Hour – Sarah Greenwood, Katie Spencer
Dunkirk – Nathan Crowley, Gary Fettis
The Shape Of Water – Paul Austerberry, Jeff Melvin, Shane Vieau

Costume design
Beauty And The Beast – Jacqueline Durran
Darkest Hour – Jacqueline Durran
I, Tonya – Jennifer Johnson
Phantom Thread – Mark Bridges
The Shape Of Water – Luis Sequeira

Make-up and hair
Blade Runner 2049 – Donald Mowat, Kerry Warn
Darkest Hour – David Malinowski, Ivana Primorac, Lucy Sibbick, Kazuhiro Tsuji
I, Tonya – Deborah La Mia Denaver, Adruitha Lee
Victoria & Abdul – Daniel Phillips
Wonder – Naomi Bakstad, Robert A Pandini, Arjen Tuiten

Sound

Baby Driver – Tim Cavagin, Mary H. Ellis, Julian Slater
Blade Runner 2049 – Ron Bartlett, Doug Hemphill, Mark Mangini, Mac Ruth
Dunkirk – Richard King, Gregg Landaker, Gary A. Rizzo, Mark Weingarten
The Shape Of Water – Christian Cooke, Glen Gauthier, Nathan Robitaille, Brad Zoern
Star Wars: The Last Jedi – Ren Klyce, David Parker, Michael Semanick, Stuart Wilson, Matthew Wood

Special visual effects
Blade Runner 2049 – Gerd Nefzer, John Nelson
Dunkirk – Scott Fisher, Andrew Jackson
The Shape Of Water – Dennis Berardi, Trey Harrell, Kevin Scott
Star Wars: The Last Jedi – Nominees TBC
War For The Planet Of The Apes – Nominees TBC

British short animation
Have Heart
Mamoon
Poles Apart

British short film
Aamir
Cowboy Dave
A Drowning Man
Work
Wren Boys